Čo je cukrovka?
Diabetes – cukrovka. Epidémia šíriaca sa v industrializovaných krajinách severnej Ameriky a Európy. Patrí k štyrom najrozšírenejším chorobám našej civilizácie, popri rakovine, srdcovo-cievnych ochoreniach a Alzheimerovej chorobe. Tiež sa zvykne označovať ako choroba z nadbytku. Jej výskyt narastá rýchlym tempom. Za posledných 40 rokov stúpol len na Slovensku až 4-násobne.
Prvé zmienky o cukrovke siahajú až do obdobia 1500 rokov pred našim letopočtom a našli sa v egyptských papyrusových zvitkoch.
Odborný názov diabetes mellitus je spojením gréckeho a latinského výrazu. Diabetes v gréčtine znamená „sifón“ alebo „priechodný“, čo vystihuje hlavné príznaky – veľký smäd spojený s častým močením. Neskoršie pridaný latinský názov mellitus znamená „sladký“ a súvisí so sladkou chuťou moča neliečeného diabetika spôsobenou vysokou hladinou glukózy v krvi.
Predpokladom života je príjem glukózy potravou, z ktorej telo získava energiu. Pomocou hormónu inzulínu sa dostáva glukóza z krvi do vnútra buniek. Pri cukrovke je buď absolútny alebo relatívny nedostatok inzulínu alebo je poškodený mechanizmus transportu glukózy do bunky.
Je „sladký“ život naozaj tak sladký? Prečo vlastne vadí vyššia hladina glukózy v krvi?
Glukóza, ktorú nedokáže telo využiť ostáva voľne unášaná v krvnom riečisku a mení sa na voľné radikály. Tie potom pôsobia toxicky na steny ciev (hlavne kapilár) a na nervové vlákna. Týmto mechanizmom dochádza k poškodeniu organizmu ešte pred diagnostikovaním samotného ochorenia, v tzv. prediabetickom období, ktoré trvá cca 10 rokov. Po následnej diagnostike závisí nástup komplikácií cukrovky od disciplíny a prístupu pacienta k celkovej liečbe, nielen farmakoterapii. Postupom rokov sa rozvíjajú retinopatia (slepota), nefropatia (zlyhávanie obličiek), neuropatia (znížená citlivosť nervových zakončení, hlavne na nohách) či nedokrvenie dolných končatín (gangréna, ktorá vedie až k amputácii).