Dojčenie dieťatka počas ďalšieho tehotenstva mamičky je v priebehu zdravého fyziologického tehotenstva normálne, ak si to mamička a dieťatko prajú. V niektorých vzácnych prípadoch však treba dojčenie naozaj zvážiť. Je to napríklad krvácanie, skracovanie krčka maternice,…
Individuálny prístup
Individuálny prístup pri vyslovení odporúčania je nevyhnutný, nakoľko sa jedná o výraznú zmenu v prirodzenom priebehu života matky a dieťatka. Kompenzačné postupy sú len čiastočnou náhradkou prirodzeného vývoja. Preto ich treba akceptovať len v naozaj nevyhnutných prípadoch.
V odbornej vedeckej literatúre neexistujú žiadne dôkazy, na základe ktorých by lekári mali odporúčať odstavenie dojčeného dieťatka. Napriek tomu to často – bez podloženia opodstatnenosti takého odporúčania – robia. Dojčenie v tehotenstve je normálne.
Jeden z dôvodov je, že počas dojčenia môžu nastať stimuláciou bradaviek (uvoľňuje sa hormón oxytocín) kontrakcie/sťahy maternice (tak isto aj pri sexuálnej stimulácii/pohlavnom styku). Tieto kontrakcie však nie sú dostatočne silné, aby spôsobili predčasný pôrod (dokonca ani počas tretieho trimestra). Sťahy sú pri fyziologickom tehotenstve normálne.
Veľký počet matiek, ktoré historicky dojčili a dojčia svoje deti až do konca ďalšieho tehotenstva, ukazuje, že tento spôsob starostlivosti o dieťa neprináša významné riziká. Štúdie zamerané na sledovanie rizika potratov v dôsledku predčasných kontrakcií nepotvrdili, že by ženy dojčiace počas tehotenstva mali zvýšený počet potratov než nedojčiace. Dojčenie v tehotenstve je bezpečné.