Tento stručný prehľad výhod a nevýhod dojčenia prinášame preto, aby sme priblížili mamičkám niektoré aj menej známe dôsledky ich rozhodnutia „dojčiť či nedojčiť“. Pozrime sa na dojčenie z pohľadu matky a dieťatka. Pre každú stranu má iný prínos, iný význam. Predovšetkým je však prirodzené.
Dojčenie – prínosy pre mamičku
Žene – matke prináša dojčenie viaceré psychické i fyzické benefity (výhody). O časti z nich mamičky nevedia a neuvedomujú si, čo v nich strácajú.
Dojčenie bezprostredne po pôrode pomáha žene vďaka vylučovanie hormónu oxytocínu rýchlejšie obmedziť vnútorné krvácanie a zahojiť vzniknuté rany. Žena vďaka dojčeniu stráca menej krvi a je tak lepšie pripravená na starostlivosť, ktorá ju čaká v súvislosti s dieťatkom. Prirodzene prebiehajúce hormonálne cykly počas obdobia dojčenia významne prispievajú k znižovaniu rizika rakoviny v neskoršom veku (prsníka, vaječníkov, maternice). Podľa viacerých štúdii dojčenie súčasne chráni ženu do budúcnosti pre obdobie prechodu – znižuje riziko vzniku osteoporózy.
Vylučovanie a pôsobenie oxytocínu počas dojčenia tiež prirodzene upravujú a posúvajú sexuálne prežívanie ženy v neskoršom období do novej roviny vnímania, čo vplýva aj na jej prežívanie vzťahu s partnerom.
Vzťah mamičky s bábätkom cez prsník prispieva tiež k pohode mamičky i dieťatka. Ak matka vie ako na to, môže s dieťatkom cez prsník i komunikovať a ovplyvniť jeho podnety i vývoj. Dieťatko dostáva materským mliekom prirodzenú výživu a vo väčšine prípadov aj lepšie prospieva z hľadiska zdravia, čím je matkina radosť z dieťatka vrcholom naplnená.
Dojčenie má aj kozmetický efekt – spaľovaním ca 500 kalórií denne prispieva k rýchlejšiemu návratu ženy k postave, ktorú mala pred tehotenstvom, hoci už nikdy nebude taká istá.