V predchádzajúcej časti sme si vysvetlili, čo je diabetes a ako sa prejavuje. Tiež bolo spomenuté, aké je dôležité zmeniť stravovacie návyky….
Zmeniť jedálniček? Ale ako?
Lakto-ovo-vegetariánske stravovanie sa považuje za najlepšie z hľadiska zachovania a obnovenia zdravia. Je dokázateľne najvhodnejšie pre optimálnu kontrolu cukrovky.
Glykemický index (GI) udáva, ako rýchlo sa škroby a cukry zo zjedenej potravy dostanú do krvi. Základom sú potraviny s nízkym GI, ktoré obsahujú málo škrobu, veľa vlákniny či zdravé tuky. Ich trávenie trvá dlhšie a spôsobuje len malé zvýšenie hladiny inzulínu v krvnom riečisku.
Stravovanie má byť pravidelné, v menších, ale zato častejších dávkach, s vhodnou kuchynskou úpravou, doplnené pitným režimom. Uprednostniť čerstvé, kvalitné potraviny v surovom stave, prípadne ľahkú tepelnú úpravu varením, naparovaním, pečením. Z tekutín sa zamerať na vodu, nesladené hypoglykemické čajové zmesi (fazuľové struky, eukalyptus, čučoriedka, konjak, artičoka, ginko, cibuľa, diablov pazúr, šalvia, bazalka fialová, vlašský orech, fenikel, aníz, kôpor, žihľava), riedené zeleninové a ovocné šťavy. Vyhýbať sa treba alkoholu ( pivo, víno, destiláty, likéry), káve, pravému čaju, kofeínu aj kolovým nápojom.
Základnými potravinami sú celozrnné výrobky a hľuzy, ku ktorým sa pridáva zelenina a strukoviny, v menšej miere rastlinné oleje a nenasýtené tuky a netreba zabúdať ani na orechy či olejnaté semená napr. aj vo forme rastlinných mliek. V menšej miere ako občasný doplnok mliečne výrobky a syry, výnimočne aj vajce (uprednostniť bielok).
Najnovšie výskumy ukazujú, že zelenina by mala byť dôležitou súčasťou stravy diabetika. Prevažná časť zeleniny má pri vysokej biologickej hodnote nízku energetickú hodnotu. To je žiadúce hlavne u obéznejších cukrovkárov ako súčasť redukčnej diéty.
Zelenina pomáha znižovať energetický príjem, obsahuje potrebnú vlákninu, antioxidanty, vitamíny a minerálne látky, zlepšuje pasáž tráviacim systémom.
Zelenina má v surovom stave nízky GI, po tepelnej úprava jeho hodnota už stúpa na dvojnásobok. Napr. surová mrkva má GI 15, uvarená už GI 39.
Čím viac je surovina rozdrobená a spracovaná, tým sa jej zvyšuje aj GI. Pri rozdrobení sa totiž jedlo rýchlejšie trávi a tak aj rýchlejšie stúpne hladina cukru.
Niektoré látky, ktoré obsahuje zelenina a ovocie, napr. rastlinné farbivá antokyány, znižujú obsah cukru v krvi. Patria sem aj iné antioxidanty, ktoré dokážu zvýšiť produkciu inzulínu až o 50%.