Od roku 1993 som venoval na základe obtiažnych zdravotných problémov pomerne veľa hodín svojho života hľadaniu pravdy o zdraví. Pátral som sa preto po súvislostiach s históriou vlastných predkov, s okolím, ktoré bezprostredne ovplyvnilo môj vývoj a tiež sa intenzívnejšie zaujímal o stravu.
Teoreticky a postupne i prakticky som preštudoval a zažil na sebe rôzne výživové smery – vegetariánstvo, vegánstvo, makrobiotiku, vitariánstvo, prirodzená strava,… Absolvoval očistné kúry vrátane pôstu na šťavách i opakované krátkodobé hladovky.
Zdravie sa mi síce výrazne zlepšilo, ale ani jeden stravovací smer ma dlhodobo neuspokojil. A tak som si povedal, že treba zmeniť prístup. Aká je prirodzená strava človeka?
Hľadanie príbuzných
Ako sa stravovali naši predkovia v prírode? Aká bola ich prirodzená strava?
Podľa poznatkov z biológie som videl ako našich najbližších príbuzných šimpanzy. Máme s nimi spoločných 99,4 % génov, teda sa mi javilo zmysluplné pozrieť sa bližšie na ich stravu, zdalo sa, že mi pomôžu pochopiť aj prirodzené stravovacie potreby ľudí…
Možno ste už počuli o významnej výskumníčke, priateľke a ochrankyni týchto našich zvieracích príbuzných – Jane Goodall. Strávila počas svojho výskumu 22 mesiacov ako člen tlupy šimpanzov s najnižším postavením v nej a mala možnosť bezprostredne spoznať ich život zblízka.
Okrem iného, vyvrátila dovtedajší názor, že šimpanzy sa stravujú čisto vegetariánsky. Jej knihy poskytujú mnohé informácie o živote šimpanzov, ale bolo ich treba vyhľadávať a detailne preskúmať, …a čítať tiež jej kritikov.