Výtok z pošvy a k tomu ešte aj nepríjemné svrbenie, niekedy až pálenie, začervenanie, či opuch,… Vaginálna mykóza. Ochorenie, kvôli ktorému ženy najčastejšie navštevujú gynekologické ambulancie.
Výsledky prieskumov ukazujú, že až 75 % žien ju zažilo aspoň raz v živote. U 50 % žien je opakovaným nevítaným návštevníkom. Kandidóza sa vyskytuje častejšie v ženskej populácii. Alebo sa o nej medzi ženami častejšie hovorí? Asi nie, kvasinky boli dokázané aj na sliznici penisu u mužov, ochorenie sa tiež manifestuje svrbením a začervenaním. Netrpia ňou iba ženy, hoci najmä o nich je tento článok…
Kandidóza – malí kolonizátori
Keď je v organizme výrazne zredukovaná normálna vaginálna mikroflóra a oslabený imunitný systém, je to príležitosť pre kvasinky. Premnožené kvasinkové kolónie v pošve vylučujú do krvného obehu metabolické toxíny, postupne osídľujú aj iné orgány a môžu tak vyvolať rôznorodé symptómy navonok často spolu nesúvisiace. Napadnuté môžu byť sliznice po celej dĺžke tráviaceho traktu ako aj ostatné sliznice v tele, pohlavné orgány, citlivá pokožka (napr. u diabetikov, ľudí s atopickou dermatitídou, obéznych, novorodencov a dojčiat) najmä v záhyboch, tiež po poranení alebo zaparení.
Najčastejšia kvasinka v tele
Najčastejšie sa vyskytujúca kvasinka v ľudskom organizme je Candida albicans. Odtiaľ pochádza aj často používané pomenovanie pri jej premnožení – kandidóza. Hoci čistá jednodruhová infekcia kvasinkou Candida albicans sa vyskytuje zriedkavo. Väčšinou ide o zmiešané zápaly s prítomnosťou rôznych druhov baktérií a kvasiniek – vaginálna mykóza.
Bežne sú kvasinky prirodzenou súčasťou nášho organizmu, žijú s nami vo vzájomnej symbióze. Osídľujú sliznice dýchacieho a tráviaceho traktu, vyskytujú sa na pokožke, sú súčasťou zdravého vaginálneho ekosystému a za normálnych okolností nevyvolávajú žiadne problémy. Laktobacily a prirodzene kyslé pH (4.5) im bránia pred hlbším vniknutím do pošvy.
Príčiny kandidóz
Kvasiniek sú v tele miliardy, no na ich premnoženie musia byť splnené viaceré predpoklady. Kandidóza je mnohofaktorové ochorenie. Pri hľadaní príčiny je dobré mať prehľad o častých príčinách, možno medzi nimi nájdete aj viaceré svoje.
Rovnováhu vaginálnej mikroflóry najčastejšie ničí užívanie širokospektrálnych antibiotík alebo vysoká hladina estrogénov – hormonálne výkyvy počas tehotenstva či v období menopauzy, ako aj užívanie hormonálnej antikoncepcie. Estrogény zvyšujú obsah glykogénu v pošvovej sliznici, čím sa ničí rovnovážne kyslé prostredie pošvy (s tým súvisí aj negatívny vplyv vysokosacharidovej stravy).
K celkovému oslabeniu imunity s negatívnym dopadom na vaginálnu sliznicu patria tiež kortikosteroidy, nesteroidné antireumatiká, antihistaminiká, imunosupresíva aj chemoterapeutiká, tiež rádioterapia, dlhodobejší stres či nesprávna životospráva (podvýživa, vysokosacharidová).
Nadmerná fyzická záťaž, podchladenie alebo aj rozsiahle operácie (najmä brušnej dutiny) prispievajú k celkovému oslabeniu organizmu s následným poklesom jej obranyschopnosti. Ďalšími možnými spúšťačmi premnoženia kvasiniek v tele sú ochorenia endokrinného systému (hlavne štítnej žľazy), diabetes, obezita, anémia, alergie, autoimunitné či onkologické ochorenia.
Výskyt u mladých
Zvýšený výskyt tohoto ochorenia v mladej generácii možno pripísať promiskuitnému spôsob života, uprednostňovaniu moderného tesného nepriedušného oblečenia často zo syntetických materiálov a nesprávnym hygienickým návykom (nadmerná hygiena intímnych partií, nevhodná očista po stolici, dráždivé saponáty a kozmetické prípravky, parfumovaný a bielený toaletný papier a hygienické vložky i tampóny, dlhý pobyt v chlórovanej a teplej vode). Takisto sa na ňom podieľajú aj alkohol a drogy.
Medzi mladými ženami sa tiež vyskytujú prípady, keď majú dievčatá a mladé ženy z rôznych dôvodov nedôveru k pohlavnému styku a mykózy sú ich psychosomatickou obranou, zdôvodnením, prečo sa styku vyhýbajú. Prípadne bývajú dôsledkom styku, s priebehom ktorého boli nespokojné.
Mykózy žien v dlhodobých vzťahoch
V pozadí vaginálnej mykózy žien žijúcich v dlhodobých vzťahoch môžu byť aj psychické príčiny, ktoré Miroslav Hrabica v knihe Co nám tělo říká, charakterizuje takto: „trvalejšia nespokojnosť s partnerom, žena často plní len to, čo chce muž a po čom ona netúži, od muža nedostáva toľko duševnej lásky, koľko pre spokojný život potrebuje, preto ani toľko netúži po jej fyzickom napĺňaní“.
Na stope páchateľa
Pri podozrení a prvých príznakoch si môžete urobiť tzv. domáci kandidový test.
Pľuvací test musíte urobiť hneď ráno, keď vstanete, ešte pred tým, ako sa umyjete, napijete alebo naraňajkujete. Neumývajte si ani zuby, kým nespravíte jednoduchý test na kandidu:
Nalejte do 3 dl skleneného priesvitného pohára 2,5 dl destilovanej vody. Jazykom pozbierajte sliny z úst. Nazbieranú slinu opatrne vypľujte do pohára s destilovanou vodou. Potom s odstupom 15-20 minút sledujte, čo sa deje so slinou v pohári.
Podľa pľuvacieho testu na candidu albicans máte prebytok kvasiniek vo vašom tele v prípade, ak:
– slina pláva na vode a objavujú sa tenké pramene visiace pod ňou
– slina pláva ku dnu a pritom voda je zakalená
– slina pláva k stredu pohára a zostane tam.
Máte pretrvávajúce príznaky? Kultivácia so správnou diagnostikou patrí výhradne do rúk lekára, hoci aj ten býva neraz bezradný. Cielená terapia pomôže zvládnuť akútny stav so sprievodnými subjektívnymi ťažkosťami. Nevhodne zvolená liečba alebo nedodržanie jej dĺžky môžu viesť k nepríjemným chronickým zápalom. Riešenia sú potom dlhodobejšie, ale existujú.
Víťazné ťaženie?
Pri občasnom výskyte ochorenia stačia na preliečenie iba lokálne prípravky vo forme vaginálnych čapíkov, krému či výplach (redukuje počet kvasiniek a iných patogénov a zároveň udrží alebo zvýši počet laktobacilov so súčasným znížením pH).
Vážnejšie je recidivujúce ochorenie (niekoľkokrát počas roka) – okrem lokálnej a celkovej antimykotickej terapie treba pristúpiť aj k systémovým opatreniam. Teda zaviesť do života zmeny, ktoré znížia množstvo opakovaných vzplanutí ochorenia alebo ich úplne odstránia. V každom konkrétnom prípade sú trochu iné, preto je potreba osobnej konzultácie s odborníkom žiadúca.
Liečbu by mal pri prejavoch infekcie podstúpiť aj sexuálny partner. Počas celej terapie sa odporúča pohlavná zdržanlivosť.
Prospešné je pátrať po skutočnej príčine ochorenia. Známe vyvolávajúce podnety treba podľa možnosti v budúcnosti úplne vylúčiť alebo aspoň minimalizovať.
Ďalšie posily
Princíp podpornej liečby kandidózy pozostáva z redukovania samotnej kvasinky a zároveň z podpory imunitného systému – kľúčom je zmena životosprávy. Protikandidová kúra trvá približne 3-6 mesiacov, v ojedinelých prípadoch však aj 2 roky. A aj po jej ukončení je žiadúce stravovať sa dlhodobo prevažne zdravo. S nechuťou dodržiavaná diéta nebýva vo väčšine prípadov úspešná(!) Pomáha vidina benefitov zdravia – žiadne pálenie, rezanie, sprievodné výtoky, nádchy, ekzémy,…
Okrem dlhodobej úpravy životosprávy a medikamentóznej terapie akútneho stavu sa zavádzajú do každodenného života opatrenia. Ich cieľom je z dlhodobého hľadiska znížiť množstvo opakovaných vzplanutí ochorenia alebo sa im úplne vyhnúť. V ďalších dvoch článkoch nájdete zoznam overených odporúčaní v podpore normalizácie zdravia a protikvasinkovú (protikandidovú) diétu podporujúcu boj proti kandide. Platí pre mužov i pre ženy.
Optimistické perspektívy
Vaginálna mykóza nie je priamo nebezpečná, ale vie „majiteľku“ poriadne potrápiť. Neliečená zvyčajne prechádza do chronického štádia a vlny jej recidívy sa objavujú súbežne s výskytom výraznejšej stresovej záťaže, nadmernej fyzickej aktivity či prepuknutí iného ochorenia napr. infekčného. Z dlhodobého hľadiska má negatívny vplyv aj na ostatné orgány a celkové fungovanie organizmu, keďže podmieňuje celý rad ďalších ochorení.
Dlhodobo dostať pod kontrolu túto neoddeliteľnú „spolubývajúcu“ vyžaduje súčasný systematický záťah na viacerých frontoch. Pri takomto prístupe je aj optimizmus namieste. Systematický záťah treba začať čo najskôr, aby bola doba liečenia kratšia a následkov čo najmenej.
Len takto budeme v predstihu a so vztýčenou hlavou a úsmevom na perách vkráčame do cieľovej rovinky 🙂