Čo je dojčenie?
1. V poslednej dobe som viackrát počula, že kojenie (dojčenie) nie je vlastne kŕmenie dieťatka, ale niečo iné. Kamarátka mi hovorila, že keď chcem kojiť, nestačí na to pozerať ako na zabezpečenie, aby bolo dieťa sýte. Ako sa na to pozeráte v bioporadni?
Odpoveď:
Dobrý deň! Vďaka za otázku, v poslednej dobe patrí medzi časté otázky, preto na ňu odpoviem v tejto časti verejne.
Prax ukazuje, že väčšina mamičiek nevie, čo je to dojčenie. V našej kultúre sa obsah pojmu historicky ustanovil na akomsi ekvivalente kŕmenia detí. Poznanie potrieb novorodencov ukazuje, že obdobie desaťročí odlučovania malých detí od mamičiek na začiatku života má rozsiahle dopady na ich vývoj. Preto na dojčenie začali nazerať odborníci komplexnejšie.
Dojčenie je činnosť, ktorá napĺňa široké spektrum potrieb dieťatka. Uspokojenie hladu dieťatka materským mliekom z prsníkov bez použitia umelých doplnkov je len jedna jeho časť. Je to tiež „nástroj“ na uspanie dieťaťa, zahnanie jeho strachov, osamelosti,… Podporuje tiež jeho dovyvíjanie sa a kontinuálny vývoj pri mamičke (po prechode z maternice na svet). Má významný vplyv na vyzrievanie mozgu, udržanie tepla, tepovú frekvenciu, srdcovú činnosť, spánkové cykly, saturáciu kyslíkom, znižuje stres, stabilizuje telesné funkcie,…
V prírode sa mláďatá cicavcov rodia so silným vyhľadávacím a sacím reflexom. Tie im umožňujú v krátkom čase po pôrode prisať sa a začať sa dojčiť. Tento prirodzený proces je „nastavený“ prírodou a má svoju postupnosť a zákonitosti. Pri zásahu v ktorejkoľvek jeho fáze sa táto prirodzená postupnosť naruší a dojčenie môže byť následne sťažené. Dôsledkom bývajú vyskytujúce sa komplikácie, často mylne pokladané za samozrejmé súčasti začiatku dojčenia. Bolestivé bradavky, neprisávajúce sa dieťatko, bolestivo naliate prsníky, „nabehnutie“ mlieka zvyčajne na tretí až piaty deň po pôrode atď. Všetky tieto problémy sú najčastejšie dôsledky narušenia procesu, ktorý je človeku prirodzený.
Dôsledkom narušenia prirodzeného procesu bývajú rôznorodé prejavy. Z niektorých sa stali „mýty“, z iných „strašiaci“, majú však pochopiteľné prirodzené vysvetlenia i riešenia. Dojčenie je v modernom ponímaní činnosť napĺňajúca široké spektrum potrieb dieťatka, nielen jeho sýtosť. Pri rešpektovaní tejto skutočnosti je zrejmé, že väčšine problémov počas obdobia dojčenia sa dá efektívne predísť porozumením komplexu súvislostí, ktoré ho sprevádzajú a rešpektovaním prirodzených fáz vývoja vzťahu matky a dieťatka.
Pozrite si tiež článok Kojenie alebo dojčenie… výhody, nevýhody